Faktura jako přivítání nových podnikatelů. Šmejdi je stále rozesílají

Asi před pěti lety jsem obdržel do podnikání svoji první fakturu. Díky mé pozornosti jsem ale naštěstí nepřišel o bezmála tři tisíce korun hned v začátcích. Dopis, který podnikatelům rozesílají pochybné společnosti totiž teprve nabízí uzavření obchodní spolupráce. Ti podnikatelé, kteří tak mají živnost teprve krátce, mohou kvůli slovnímu spojení „Rejstřík obchodu a živnosti“ fakturu zaplatit v domnění, že se jednalo o státní registr. Není tomu ale tak!

Dopisy teď podnikatelům rozesílá společnost Informatik Česká republika spol. s r.o. Zkušenější už však vědí, že toto je jen další název pro takřka rodinný podnik rakouské rodiny Annerlových a paní Ernestové. Princip registrace do jakéhosi rejstříku stále zůstává. O Roaz.cz psal už v roce 2016 expert na online prostředí Daniel Dočekal v článku Pozor na další katalog jménem Rejstřík obchodu a živnosti, tehdy se však ještě zmiňoval o společnosti R.O.A.Z Data, s.r.o.

Ukázka reálného podvodného dopisu.

Fotografii dopisu (kliknutím zobrazíte) publikoval na Facebooku i podnikatel Jiří s varováním, že se jedná o podvrh. Společně s průvodním dopisem mu přišla i složenka. Spousta podnikatelů pod příspěvkem pana Jiřího (jméno záměrně změněno, pravé jméno respondenta je mi známo, pozn. red.) poznamenávalo, že policie není v této věci jakkoliv činná.

Tento způsob podnikání, ač se nám může zdát být jakkoliv nešťastným, není v rozporu se zákony. Dokonce už přibyla v textu dopisu poznámka k ochraně osobních údajů, které se od května 2018 chrání trošku jiným způsobem. Jediný důvod, proč by společnost mohla být klepnuta přes prsty je skutečnost, že nelze dohledat obchodní podmínky.

Do společnosti jsem se opakovaně pokoušel dovolat. Lze to pouze ve všední dny od 8. hodiny ranní do pravého poledne, pak se vám ozve pouze předehraná hláška. Paní na infolince, která se mi jménem nepředstavila, mi potvrdila rozesílání dopisů, ale dále se o tom odmítala bavit.

Nezbývá tak pouze upozornit všechny nové podnikatele, aby si dávali pozor, za co platí.


Doporučené texty k tématu:

Pozor na další katalog jménem Rejstřík obchodu a živnosti – Lupa.cz

Registraci do pochybných podnikatelských rejstříků neplaťte. Ušetříte – Česká televize

Katalogové firmy opět útočí. Pozor na to, co podepisujete a za co platíte – Podnikatel.cz